Robotnik budowlany: charakterystyka zawodu
charakterystyka zawodu robotnik budowlany

Pracownik budowlany, inaczej zwany robotnikiem budowlanym to osoba wykonująca wszelkie roboty remontowo-budowlane, między innymi roboty ciesielskie, montażowe, rozbiórkowe, murowe i tynkowe. W obecnych czasach robotnicy budowlani są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na polskim rynku pracy.

Osoba ubiegająca się o pracę robotnika budowlanego powinna posiadać wykształcenie zawodowe budowlane, a mile widziana jest znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym oraz prawo jazdy kategorii B. W procesie rekrutacyjnych ważnym elementem CV kandydata jest dotychczasowe doświadczenie zawodowe i znajomość prac remontowo-budowlanych. Liczy się umiejętność malowania, układania glazury, robienia zaprawy itp. W związku z faktem, że praca robotnika budowlanego jest pracą fizyczną, kandydat musi wykazywać się dobrym stanem zdrowia i niezłą kondycją fizyczną. Cenna jest również zdolność do przyswajania wiedzy o nowych technologiach i technikach pracy w tym zawodzie, robotnik budowlany Białystok. Spośród posiadanych cech charakteru, w pracy robotnika najczęściej przydaje się rzetelność, solidność, systematyczność, umiejętność współpracy oraz wytrzymałość fizyczna.

Praca robotnika jest ciężką pracą fizyczną, a miejscem jej wykonywania jest zazwyczaj wolna przestrzeń lub wnętrze budynku. Pracownik budowlany jest narażony na choroby zawodowe: urazy kręgosłupa, zmiany reumatyczne, problemy z płucami i inne. Często robotnicy budowlani pracują dłużej niż 8 godzin dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *